Techniky a materiály

Technika

Malířské techniky jsou založeny na dodržování historických postupů popsaných ve středověkých receptářích, jejichž nejznámější zástupce je dílo od italského umělce Cennina Cennniniho. Základem je používání původních materiálů a technik postupného vrstvení barev, díky kterému lze docílit historické autenticity. Kaligrafický styl vychází ze studia historických pramenů a drží se pravidel paleografie a diplomatiky.

Pergamen

Pergamenem jsou myšleny vyčiněné ovčí nebo kozí kůže, na které byla psána většina významných středověkých dokumentů. Stejně tak Markéta pro své repliky používá ručně vyráběný pergamen dovážený z rodinné italské dílny.

Gesso

Gesso je nedílnou součástí deskové malby, stejně jako dalších replik ‒ štítů, truhlic. Jedná se o sádrový podklad aplikovaný na dřevo, který slouží jako základ pro malbu a zlacení.

Zlato/Stříbro

Pro nanášení zlata a stříbra je potřeba připravit podklad, který nejčastěji obsahuje speciální pigment arménský bolus smíchaný s dalšími pojivy a plnivy. Po vyleštění podkladu achátovým kamenem je možno přistoupit ke stříbření nebo zlacení pomocí tenkých plátků těchto kovů. Zlaté a stříbrné plochy je možné nakonec dekorovat pomocí razidel.

Duběnkový inkoust

Jedno z tajemství středověkých písařů spočívá v inkoustu vyrobeného z duběnek, který se nerozpíjí na pergamenu a odolá i vodě. Ideální je v kombinaci se seříznutým husím brkem.

Pigmenty

Přírodní pigmenty vyrobené z barevných jílů, minerálů a rostlin jsou základem pro výrobu barev určených pro středověkou malbu. Jsou míchány nejčastěji s vaječným žloutkem případně jiným médiem podle druhu následné malby.

Tiskařský lis

Historická grafika je vyřezávána ručně do dřeva pomocí rydel a nožů, následně tištěna na ruční papír na rekonstrukci tiskařského lisu z 15. století.