Přednášky a workshopy

Chcete se dozvědět, jak vypadala středověká kniha? Kolik práce se skrývá za její výrobou? Jak vynález knihtisku změnil šíření myšlenek a vzdělanosti?

Přednášky a krátké workshopy jsou ideální pro vzdělávací a kulturní instituce, především knihovnymuzea nebo archivy. Při práci s žáky ZŠ a SŠ jsou využívaná další výukové materiály – pracovní listy, popularizační web. Můžete si vybrat již z hotových programů nebo lze vytvořit nový koncept na míru vaší události či výstavě/expozici.

Vynález knihtisku aneb od písaře ke Gutenbergovi

Užijte si workshop plný ukázek prvních tištěných knih, písařských a tiskařských potřeb. Připravené aktivity vám ukáží, co pro středověkého člověka znamenala kniha. Díky práci na tiskařském lisu z doby Johana Gutenberga pochopíte, proč byl vynález knihtisku tehdejší tzv. informační revolucí srovnatelnou s dnešním využitím internetu.

Příběh středověkých iniciál

Zaostřeno na téma středověkého rukopisu, především na proces jeho tvorby a použité materiály. Společně se podíváme na význam zlata při výzdobě a na výrobu barev. Co obnášela práce středověkého iluminátora (malíře knih) zjistíte sami při tvorbě vlastní jednoduché iniciály (ozdobného písmene).

Tajemství středověkého písma

Společně se ponoříme do tajů středověkých písařů. Kromě přípravy písařského materiálu jako je brk a inkoust, na příkladech si vysvětlíme rozdíly mezi písmem rukopisů a listin, ukážeme si písma různých období a regionů. Napíšete si vlastní středověký text husím brkem!

Příklady dalších programů: Psát jako Blahoslav – kaligrafická dílna, Písmo na zdech – nápisy bratrských kostelů…

Realizované programy:

Knihovna AV ČR, Slovenská národná knižnica, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Muzeum Umění Olomouc, Muzeum Novojičínska, Muzeum Komenského v Přerově, Severočeské muzeum v Liberci, Pevnost poznání v Olomouci, Kladenský zámek, Muzeum Litovel, Knihovna městyse Sněžné etc.